10. System operacyjny

Kali linux

Kali Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. Jest to kontynuacja/nowa wersja projektu BackTrack. System jest wyposażony w narzędzia służące zachowaniu anonimowości i bezpieczeństwa w sieci oraz oprogramowanie hakerskie. Doczekał się on swojej polskiej wersji, której autorzy wzbogacają ją o narzędzia odpowiadające realiom „polskiej części internetu”. 

Polska Edycja Kali Linux
Oficjalna strona projektu Kali Linux

Tails

Tails to dystrybucja Linuksa typu live DVD/USB. Jest to system zaprojektowany przede wszystkim z myœślą o bezpiecznym i anonimowym korzystaniu z zasobów globalnej pajęczyny. Wszystkie aplikacje sieciowe zawarte w tej dystrybucji, takie jak przeglądarki WWW, programy pocztowe, komunikatory IM i inne, są już specjalnie skonfigurowane natychmiast po uruchomieniu systemu. Każde połączenie wychodzące zostaje bowiem automatycznie zanonimizowane z wykorzystaniem sieci Tor.

Tails, dostępny od niedawna w wersji 0.16, oparty jest na Debianie. Autorzy tej dystrybucji gwarantują nam, że cały wychodzący ruch sieciowy zostanie przesłany przez sieć Tor, a wszelkie próby bezpoœśrednich połączeń zostaną zablokowane. Poza tym otrzymujemy gwarancję, że na maszynie pracującej pod kontrolą tego systemu nie pozostaną żadne permanentne œślady naszej działalnoœści (np. pliki na dysku twardym). Podczas pracy Tails domyœślnie korzysta bowiem jedynie z pamięci RAM. Wszystko to daje osobom zatroskanym o swoją prywatnośœć i anonimowośœć w sieci doskonałą okazję do prostej w obsłudze i skutecznej ochrony.

Dodatkowo Tails pozwala na:

– szyfrowanie dysków z wykorzystaniem standardu LUKS,
– zapewnia poufnośœć komunikacji w trakcie korzystania z wielu serwisów internetowych dzięki HTTPS Everywhere oraz
– wspiera szyfrowanie konwersacji błyskawicznych dzięki Off-the-record messaging (OTR).

HTTPS Everywhere jest w stanie wymusić na wielu stronach internetowych, które pomimo zaimplementowanego wsparcia dla bezpiecznego protokołu domyœślnie działają z wykorzystaniem HTTP, szyfrowaną komunikację. Natomiast OTR poza poufnoœcią rozmów błyskawicznych zapewnia również ciekawą funkcję uwierzytelnienia zaprzeczalnego. Oznacza to, że po zakończeniu rozmowy niemożliwe jest udowodnienie, że konkretne wiadomoœci pochodzą od konkretnej osoby. (opis za sekurak.pl)

Kame Live – to turecka dystrybucja Linuksa typu Live CD, która ma służyć do anonimowej komunikacji (WiFi, OpenVPN i Tor). Jest przeznaczona wyłącznie na architekturę AMD64. Jest naprawdę lekka (<300MB), minimalistyczna i stabilna. Bazuje na Debianie.

Oficjalna strona projektu Tails

Pamiętaj

Bezpieczna komunikacja mailowa nie jest możliwa przy użyciu własnościowego oprogramowania, takiego jak Windows czy Mac OS. Podstawą bezpiecznego korzystania z internetu jest korzystanie z oprogramowania open source, np. różnych dystrybucji linuxa.

Przegląd wybranych systemów operacyjnych