09.01 / Katowice / Pikieta przeciwko inwigilacji

przez | 11 stycznia 2016

Na katowickim Placu Teatralnym zebrało się ponad 50 osób. Pikietujący trzymali transparenty „Przeciw inwigilacji” oraz „Łapy precz od naszego życia!”. Wygłaszano przemówienia a przechodniom rozdawano ulotki. Protestujący krzyczeli „służby specjalne są nienormalne”, „inwigilacja to wasza demokracja”.

Jedna z osób uczestniczących w proteście została zatrzymana do wylegitymowania. Okazało się, że osoba ta ma niezapłacony mandat. Kiedy do radiowozu, w którym przebywał zatrzymany podeszły dwie osoby, chcące dowiedzieć się za co go zatrzymano, zostały przez policję potraktowane gazem łzawiącym. Policjanci straszyli demonstranta, że jeśli nie ureguluje zaległych należności wobec państwa posiedzi w areszcie 10 dni, na co któraś z obecnych osób zapłaciła zaległy mandat. Przewieziono go na komendę i wypuszczono po około 2-3 godzinach.

Na stronie organizatorów wydarzenia, Federacji Anarchistycznej Śląsk czytamy: Władza próbuje kontrolować nas coraz bardziej i szuka o nas coraz więcej informacji. W sejmowym zaciszu przy wyłączonych kamerach i poza uwagą społeczeństwa, likwiduje się resztki wolności i pozory demokracji. Kilka dni temu rząd złożył nowy projekt ustawy, która pozwala policji i służbom specjalnym na szpiegowanie każdego i to bez powodu. To nie pierwszy raz, kiedy władze chcą się dobrać do naszych telefonów i łączy internetowych (patrz ACTA). PiS robi to samo, co poprzednie ekipy rządzące, próbuje jednak radykalnie zwiększyć możliwość szpiegowania obywateli. Lobby policyjne zaciera ręce. Co chce dać służbom nowa władza? Wg nowej ustawy, gliniarze będą mogli śledzić każdego przez nadajnik GPS np. w telefonie i nie będą musieli uzyskać na to zgody sądu. Służby specjalne będą mogły przechowywać pozyskane tajemnice zawodowe, osobiste i nie będą musiały ich niszczyć. Funkcjonariusze systemu będą mieć możliwość poznania, co mówimy w tajemnicy adwokatowi, czy lekarzowi. Policja będzie mogła nas “billingować” i obserwować, co robimy w internecie bez konkretnego powodu (z pewnością będą wykorzystywać programy szpiegowskie)…

Zdjęcia z pikiety: KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *